چگونه یک تولید کننده محتوا (حرفه‌ای) شوم؟

مهارت‌های لازم برای تولید محتوا

بارها این سوال را به صورت‌های مختلف از من پرسیده‌اند: برای اینکه یک تولید کننده موفق و حرفه‌ای محتوا شوم باید چه مهارت‌هایی را بیاموزم؟ افرادی که این سوال را می‌پرسند معمولا افرادی هستند که مدتی تلاش کرده‌اند و محتوا تولید کرده‌اند اما در تولید محتوای اثرگذار و مفید ناکام مانده‌اند. آنها پس از اینکه نتیجه دلخواه را از تولید محتوا نگرفته‌اند متوجه شده‌اند که نیاز به آموزش‌های بیشتر دارند. واقعیت این است که برای اینکه بتوانید یک تولید کننده محتوای موفق باشید باید علاوه بر مهارت نوشتن، مهارت‌های دیگری هم داشته باشید. در این مقاله بعضی از این مهارت‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

مهارت نویسندگی

نویسندگی

 

1- نگارش و ویرایش

وقتی صحبت از مهارت‌های لازم برای تولید محتوا به میان می‌آید، اولین مهارتی که به ذهن می‌رسد مهارت نگارش و ویرایش است. این مهارت شامل چند مهارت متفاوت است. منظور از این مهارت این است که بتوانید یک متن را از نظر دستور زبان و از نظر املایی بدون اشتباه بنویسید. بنابراین باید تا حدی با دستور زبان آشنا باشید و املا درست کلمات را بدانید. یکی از اشتباهات رایج این است که کلماتی را که تلفظ مشابه دارند اما از نظر املا و معنی متفاوت هستند به جای هم می‌نویسند. (مثلا حیاط بجای حیات) چنین اشتباهاتی تاثیر بدی بر خواننده می‌گذارند و باید آنها را جدی گرفت.

یک تولید کننده محتوای حرفه‌ای علاوه بر درست نویسی باید قلم روان و جذابی هم داشته باشد. منظور از قلم روان و جذاب این نیست که مانند نویسندگان متن‌های ادبی بنویسید. اما باید بتوانید مطلبی بنویسید که بتوان آن را راحت خواند و فهمید، مطلبی که یکنواخت و کسل کننده نباشد. برای این باید روش‌های جذاب سازی متن را آموخته باشید و دایره واژگان وسیعی داشته باشید. بهترین راه تقویت این مهارت خواندن کتاب‌ها و مقالات نویسندگان خوب و برجسته است. هروقت به کلمه‌ای برمی‌خورید که معنی آن را نمی‌دانید یا در املای درست آن شک دارید حتما آن رادر واژه‌نامه ببینید.

 

برای آشنایی با روش‌های جذاب‌سازی مطلب ایبوک رایگان ادویه‌های محتوا را بخوانید

 

آشنایی با انواع مختلف محتوای متنی

محتوای متنی انواع مختلفی دارد و شیوه نوشتن هریک متفاوت از انواع دیگر است. خبر، گزارش، مقاله، رپرتاژ آگهی و غیره هریک به شیوه متفاوتی نوشته می‌شوند. از آنجایی که ممکن است لازم باشد انواع مختلف محتوا را تولید کنید باید با روش نوشتن و ساختار هر یک از آنها آشنا باشید.

2- روایت‌گری (داستان‌سرایی):

یکی از چالش‌های بزرگ تولید کننده محتوا نوشتن متن‌های درگیر کننده است، یعنی مطلبی که مخاطب احساس کند برای او نوشته شده و با لذت تا آخر آن را بخواند و حتی با آن تعامل داشته باشد (آن را لایک کند یا به اشتراک بگذارد یا در بهترین حالت دیدگاه خود را درباره آن بنویسد.) روایت‌گری مهارتی است که در نوشتن چنین متن‌هایی بسیار به شما کمک می‌کند.

 

برای مطالعه بیشتر در مورد روش‌های روایتگری این دو مقاله را بخوانید: هرم فریتاگ و داستان کاربر

3- تبلیغ‌نویسی:

تبلیغ‌نویسی یا کپی رایتینگ علم و هنر نوشتن متون ترغیب‌کننده و اثربخش تجاری است. تبلیغ‌نویسی یک تخصص جدا و مستقل است. وظیفه تبلیغ‌نویس یا کپی‌رایتر نوشتن متن‌هایی است که خواننده را تحت تاثیر قرار دهد و او را به انجام کاری برانگیزد. یک کپی‌رایتر باید به اصول متقاعدسازی و روانشناسی و شیوه‌های تبلیغ‌نویسی مسلط باشد و بتواند به صورت درستی از آنها ستفاده کند. بعنوان مثال یکی از مهارت‌های تبلیغ‌نویسی، نوشتن عناوین جذاب است. عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های محتوا است و وظیفه آن جلب توجه مخاطب و ترغیب او به خواندن مقاله است.

یک تولیدکننده محتوا لزوما کپی‌رایتر نیست اما آشنایی با تبلیغ‌نویسی گاهی اوقات در نوشتن متن‌های جذاب‌تر کمک بزرگی است.

 

مهارت پیدا کردن ایده

ایده‌یابی

 

4- ایده‌یابی:

یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در بازاریابی محتوایی تداوم در انتشار محتوا است. یک تولید کننده محتوا باید بتواند مرتب در زمینه‌ای که از او خواسته شده محتوا تولید کند. این کار پس از مدتی مشکل می‌شود زیرا تولید کننده محتوا احساس می‌کند هر چه را که می‌شد نوشت نوشته است و مطلب جدیدی به فکرش نمی‌رسد. بعلاوه ممکن است کارفرما تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی را هم به شما واگذار کند. در چنین شرایطی توانایی رهایی از بن‌بست فکری و پیدا کردن ایده‌های جدید حیاتی است. تسلط به روش‌های استفاده از مطالب قدیمی و همچنین استفاده درست(غیر کپی) از مطالب دیگران و حتی رقبا در این مواقع بسیار کارساز است.

یکی دیگر از روش‌های پیدا کردن ایده برای نوشتن محتوای منحصر به فرد انجام تحلیل شکاف است. هدف از تحلیل شکاف پیدا کردن موضوعات مرتبط و جالبی است که در آن زمینه‌ها محتوای عالی و درجه یک کم است.

 

برای مطالعه بیشتر در مورد تحلیل شکاف این مقاله را بخوانید: با تحلیل شکاف از رقبا پیشی بگیرید

5- تحقیق و پیدا کردن منابع:

تحقیق در مورد موضوع مقاله یکی از اولین و مهمترین قدم‌هایی است که قبل از نوشتن مطلب باید انجام دهید. آیا تابه‌حال برایتان اتفاق افتاده که مطلبی را در یک سایت بخوانید و بعد متوجه شوید که اشتباه بوده؟ آیا حس بدی را که به شما دست داد به خاطر می‌آورید؟ ارائه اطلاعات اشتباه می‌تواند باعث ازبین رفتن اعتبار یک سایت و همینطور اعتبار نویسنده آن مطلب شود. به همین دلیل تحقیق و پیدا کردن منابع معتبر برای نوشتن یک مقاله بسیار مهم است. شاید شما در یک زمینه تخصص داشته باشید و کارتان را عالی و بی‌نقص انجام دهید. اما وقتی بخواهید در آن زمینه مطلبی بنویسید اوضاع فرق می‌کند. پیدا کردن منابع معتبر و استفاده از آنها اطلاعات مفصل، آمار به‌روز، تعاریف دقیق، مطالعه‌های موردی واقعی، تصاویر و نمودارهای آموزنده و زیبا و بسیاری از موارد دیگر را در اختیار شما قرار خواهد داد که می‌توانید با استفاده از آنها یک مطلب مفید و جذاب بنوبسید.

6- سئونویسی:

مقالاتی که در سایت منتشر می‌شوند برای اینکه در موتورهای جستجو دیده شوند و ترافیک جذب کنند باید قواعد خاصی در آنها رعایت شود. به عنوان مثال باید از کلیدواژه‌های مشخصی (که مسئول سئوی سایت در اختیار شما می‌گذارد) در عناوین و در متن استفاده کنید، تشخیص دهید چه کلماتی را برجسته کنید، مخاطب درجستجوی چه اطلاعاتی است و…

 

تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی

تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی

 

7- تولید محتوا برای رسانه‌های اجتماعی:

یکی دیگر از وطایف تولید کننده محتوا نوشتن مطلب برای شبکه‌های اجتماعی است. هر شبکه اجتماعی اهداف، شخصیت و حال و هوای خاص خودش را دارد. مطلبی که برای لینکداین مناسب است لزوما برای اینستاگرام مناسب نیست و مطلبی که در اینستاگرام خوب جواب می‌دهد ممکن است در تلگرام جواب ندهد. شما باید بتوانید برای مخاطبانتان در شبکه‌های اجتماعی محتوای مناسبی تولید کنید.

مواردی را که تا اینجا معرفی کردم مهارت‌های اولیه و پایه برای تولید محتوا هستند. اما علاوه بر این مهارت‌های پایه که بسیار مهم هستند، مهارت‌های دیگری هم هستند که می‌توانند کیفیت کار شما را بسیار بالاتر ببرند و تکمیل کننده این مهارت‌های اولیه هستند. شما با کسب این مهارت‌ها و استفاده از آن‌ها به عنوان یک فرد متخصص و حرفه‌ای شناخته خواهید شد. بعضی از این مهارت‌ها عبارتند از:

 

تصویرسازی داده‌ها

انواع نمودارها

 

8- تصویرسازی داده‌ها :

در متون تخصصی برای درک بهتر مطلب از انواع نمودار استفاده می‌شود. اگر شما مطالب تخصصی تهیه می‌کنید می‌توانید با استفاده ار نمودارها مطلب خود را قابل فهم‌تر و زیباتر کنید وبه آن جلوه بهتری دهید. شناخت انواع نمودارها و کاربرد آنها به شما کمک می‌کند به بهترین شکل این کار را انجام دهید. ایجاد نمودار با اکسل کار ساده‌ای است. یادگیری آن وقت کمی از شما خواهد گرفت اما در تولید محتوا کمک زیادی به شما خواهد کرد.

9- آشنایی با برنامه‌های گرافیکی:

با اینکه گرافیک و تصویرسازی جزو مهارت‌های نویسندگی نیست اما آشنایی با نرم‌افزارهای گرافیکی برای یک تولید کننده محتوا لازم است. تصاویر زیبا و مرتبط مقاله شما را از یکنواختی در‌می‌آورند و آن را جذاب‌تر می‌کنند. استفاده از تصاویر و نمودارها به مقاله اعتبار بیشتری می‌دهد و آن را قابل درک‌تر می‌کند. به همین دلیل داشتن توانایی کار با نرم‌افزارهای گرافیکی برای آماده کردن تصویر برای انتشار در سایت لازم است. البته منظور این نیست که در حد یک گرافیست حرفه‌ای ماهر باشید اما باید بتوانید کارهای ساده‌ای را مانند برش و تغییر اندازه، نوشتن متن روی تصویر، ویرایش‌های جزئی، تنظیم رنگ و کنتراست، بهینه‌سازی برای انتشار در وب و کارهایی از این قبیل را انجام دهید.

10- تنظیم تقویم نشر:

تقویم نشر (که تقویم سردبیری هم نامیده می‌شود) برنامه انتشار محتوا است. در این برنامه مشخص شده که چه محتوایی در چه زمانی و در کجا منتشر خواهد شد. از تقویم نشر برای داشتن نظم و برنامه و جلوگیری از سردرگمی و آشفتگی استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین فواید داشتن یک تقویم نشر معین بودن تاریخ انتشار آن است. به این ترتیب تولید کننده محتوا می‌داند که باید محتوای موردنظر را تا چه تاریخی برای انتشار آماده کند و تحویل دهد. انتشار مرتب محتوا در بالا رفتن اعتبار سایت و همینطور در سئوی سایت بسیار مهم است. مشخص بودن زمان تحویل کار باعث می‌شود در تولید و انتشار محتوا وقفه‌ای نیافتد و از این نظر به سایت لطمه نخورد.

11-کار با ادیتور سایت:

ممکن است کارفرما از شما بخواهد علاوه بر تولید محتوا آن را در سایت هم منتشر کنید (و بابت این کار دستمزد اضافه‌ای هم پرداخت کند.) امروزه اکثر سایت‌ها با وردپرس یا جوملا ساخته می‌شوند. وردپرس و جوملا سایت‌ساز‌هایی هستند که راه‌اندازی سایت بدون نیاز به برنامه‌نویسی را امکان‌پذیر و بسیار آسان می‌کنند. کار کردن با این سایت‌سازها بسیار راحت است. شما می‌توانید با کمی جستجو در اینترنت آموزش‌های بسیار خوبی پیدا کنید.

این‌ها بعضی از مهارت‌های لازم برای یک تولید کننده محتوا است. بازاریابی محتوایی زیرمجموعه بازاریابی دیجیتال و بازاریابی دیجیتال زیرمجموعه بازاریابی است. آشنایی با مفاهیم بازاریابی، بازاریابی دیجیتال و بازاریابی جذبی یا Inbound Marketing، سفر مشتری، CTA، صفحه فرود، ایمیل مارکتینگ، ترویج محتوا، سنجش کارآیی محتوا و مواردی از این قبیل می‌تواند به شما بسیار کمک کند تا به کار تسلط بیشتری داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =