کتاب آموزش نویسندگی علمی

معرفی کتاب آموزش نویسندگی علمی

به نظر من کتاب آموزش نویسندگی علمی یکی از کتاب‌هایی است که هر تولیدکننده محتوایی باید آن را بخواند. ازآنجایی‌که اکثر محتواهای تولیدی به‌صورت مقاله و متنی هستند، توانایی نوشتن متون خوب یکی از مهارت‌های ضروری برای یک تولیدکننده محتوا است. عنوان فرعی این کتاب این است: چگونه با یادگیری مهارت نوشتن دانسته‌های خود را به محتوایی ارزشمند تبدیل کنیم؟ مؤلف با این عنوان فرعی هدف از نگارش کتاب را بیان می‌کند: تبدیل اطلاعات و دانش خود به محتوایی ارزشمند از طریق مهارت نوشتن.

 

مؤلف کتاب آقای محمدرضا رضایی است که سال‌ها درزمینۀ روزنامه‌نگاری علمی فعالیت کرده و تجربه اندوخته است. او در مقدمه کتاب می‌نویسد: نویسندگی علمی پایه و اساس تولید هر نوع محتواست؛ از محتواهای متنی مانند مقاله و کتاب گرفته تا محتواهای چندرسانه‌ای مانند ویدیو یا صوت.

 

بیایید به هم نگاهی به این کتاب بی اندازیم:

این کتاب شامل چهار فصل است که هر فصل به چند بخش تقسیم می‌شود:

عنوان فصل اول دانستنی‌هایی برای نوشتن است که به پنج بخش تقسیم شده است. در این فصل مؤلف شما را با مفهوم نویسندگی علمی و نگارش ارتباطی و تفاوت آن‌ها با نویسندگی ادبی آشنا می‌کند. بخش سوم شامل تمریناتی برای نوشتن است و بخش پنجم در مورد قفل‌های ذهنی است که مانع نوشتن می‌شوند و روش باز کردن آن‌ها را نشان می‌دهد.

 

فصل دوم با عنوان پیش‌قدم‌های نوشتن در چهار بخش به آماده شدن برای نوشتن می‌پردازد. مباحثی مانند سوژه یابی و مخاطب شناسی از بخش‌های مهم این فصل هستند. بخش چهارم هم به یافتن منابع درست اختصاص داده شده است.

 

فصل سوم با عنوان نوشتن را آغاز کنید به چگونگی نگارش مطلب اختصاص دارد. در این فصل شما می‌آموزید که چگونه مطالب خود را پیش از نوشتن ساختاربندی کنید و دقیقاً از کجا و چگونه نوشتن درباره موضوعی را آغاز کنید. در ادامه در بخش‌های جداگانه‌ای نوشتن یک مقدمه خوب و تأثیرگذار و نوشتن عنوان را می‌آموزید.

 

این را هم بخوانید:  برون سپاری تولید محتوا، بلی یا خیر

فصل چهارم فصل پایانی کتاب است که عنوان خلاقیت و ساده‌نویسی در نوشتن برای آن انتخاب شده است. خلاقیت و ساده‌نویسی از مهارت‌های مهمی هستند که در بالا رفتن کیفیت مقاله و خواندنی‌تر شدن آن بسیار مؤثرند و یکی از وجوه تمایز نویسندگان برجسته و حرفه‌ای از نویسندگان عادی به شمار می‌روند.

 

این کتاب شامل یک پیوست هم هست که به مباحث مرتبط با اصول ویراستاری و دستور نگارش می‌پردازد که در برقراری ارتباط بهتر با مخاطبان نقش سازنده‌ای دارد و درنتیجه بسیار مهم است.

 

در انتهای کتاب هم منابع و کتاب‌های مفیدی برای مطالعه بیشتر معرفی شده است.

این کتاب در ۱۴۴ صفحه توسط نشر طلایی منتشر شده است.

برای تهیه کتاب می‌توانید به سایت elmnegar.com مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + هجده =